Czy kredyt konsolidacyjny ma sens?

Kredyt konsolidacyjny według reklam to rozwiązanie wszystkich problemów. Po co płacić kilka wysokich rat, skoro można płacić jedną o wiele niższą? Niestety taki scenariusz możliwy jest tylko w reklamie. Jedna niższa rata to największy atut opcji kredyty konsolidacyjnego, jednak ma on także swoje wady. To przede wszystkim dłuższy czas kredytowania i podwoja spłata.
Jak działa kredyt konsolidacyjny? Jest on zaciągany w celu spłaty innych zobowiązań finansowych. wobec tego bank przelewa środki bezpośrednio na rachunki innych instytucji finansowych, u których mamy zadłużenia. W ten sposób stare kredyty i zobowiązania zostają spaczone. Zostaje tylko jeden dług i jedna rata, często niższa niż suma „starych” zobowiązań.
Niestety to pierwsza i ostatnia zaleta konsolidacji. Za przyznanie kredytu konsolidacyjnego banki pobierają prowizje, a dodatkowo wymagane jest ubezpieczenie. Wobec tego spłacenie starego długu środkami z konsolidacji powoduje, że musimy zapłacić dodatkowe opłaty. Niska rata jest wynikiem dłuższego okresu kredytowania. Długi okres spłaty pociąga za sobą wyższe odsetki.
Zaciągnięcie kredytu konsolidacyjnego musi być przemyślaną decyzja. Jeśli mamy plan jak wyjść z długów, uporządkujemy swoje finanse to takie rozwiązanie ma sens. W innym wypadku odkładamy tylko problem na później i godzimy się na kolejne długi.