Kredyt hipoteczny w wkładem własnym

Wzięcie kredytu na mieszkanie z każdym rokiem jest coraz trudniejsze. Jeszcze kilka lat temu, w czasach boomu mieszkaniowego wystarczyły minimalne dochody, aby dostać pożyczkę pod hipotekę. Po kryzysie wprowadzone zostały ostre restrykcje, które wyśrubowały wymagania, które trzeba spełnić, aby ubiegać się o dofinansowanie banku do zakupu nieruchomości.
Przede wszystkim nie ma możliwości wzięcia kredytu na 100% wartości nieruchomości. Od czasy wprowadzenia rekomendacji S przez KNF trzeba posiadać tzw wkład własny. Z każdym rokiem udział własnych oszczędności wzrasta. W pierwszym roku banki wymagały 5 % wkładu własnego całości inwestycji. W roku 2015 potencjalna kredytobiorcy musieli posiadać już 10% kapitału za zakup nieruchomości. Każdy kolejny rok to zwiększenie o 5% własnego udziału. Oczywiście możliwe jest wzięcie hipoteki posiadając niższy wkład, niż rekomendacja Komisji, ale wiąże się to z koniecznością dodatkowego ubezpieczenia.
Alternatywą dla wkładu własnego jest rządowy projekt „mieszkania dla młodych”. Aby się o niego ubiegać trzeba spełniać pewne warunki i rozglądać się za określonym typem mieszkania o określonej przez limity powierzchni. Dla inwestorów myślących o budowie domu alternatywa jest posiadanie własnej działki, jako wkładu własnego.