Kredyt konsolidacyjny – czy to takie proste?

Perspektywa płacenia niższej jednej niższej raty zamiast kilku bardzo często kusi klientów banków do skorzystania z kredytu konsolidacyjnego. Czy takie rozwiązanie jest korzystne? W jaki sposób możliwe jest obniżenie rat naszych zobowiązań?
Kredyt konsolidacyjny jest specyficzną usługą finansową, która służy do spłacenia istniejących już zobowiązań finansowych i pożyczek w innych bankach. Środki są przelewane na konta instytucji finansowych, w których mieliśmy zadłużenie i w ten sposób zamykane są stare zobowiązania. Pozostaje tylko jeden nowy kredyt i jedna rata do spłacenia, która zazwyczaj jest niższa od sumy wszystkich zobowiązań? Dlaczego płacimy mniej?
Niższa rata kredyt konsolidacyjnego wynika z wydłużenia okresu kredytowania. Bardzo często nowy kredyt jest o wiele niżej oprocentowany od starych zobowiązań. Jednakże trzeba mieć na uwadze, że zaciągając pożyczkę konsolidacyjną ponosimy podwójne opłaty. Spłacamy stare kredyty wraz z kosztami ich obsługi pieniędzmi, które ostajemy od banku. Za udzielenie tych środków także ponosimy pewne koszty, odsetek i prowizji. Decyzja o wzięciu kredytu konsolidacyjnego powinna być dobrze przemyślana. Nie niesie ze sobą samych korzyści, jak jest to przedstawiane na reklamach.